I Friday har du rollen som Fredag, der skal oplære Robinson Crusoe, der fra starten er både svag og små-dum. Du skal forberede Robinson til den ultimative test, når to piratskibe lægger til og angriber.
Friday er et solo-kortspil af Friedemann Friese, der er baseret på en deckbuilding-mekanisme. Denne beskrivelse baserer sig på en gennemspilning af en prototype spillet i august 2011 – men med spillets debut ved Spiel 2011 skulle det være tilgængeligt for alle i disse dage.
Inden det kommer så vidt som den endelige konfrontation med piraterne, er der en række slagsmål med de indfødte, der skal overstås. Når de indfødte dukker op, er det repræsenteret ved to kort, hvor man vælger hvilket man vil slås med og dermed hvilket man undgår. Vinder man kampen, vinder man samtidig kortet, der kommer til at indgå i Robinsons stak af kort. De erfaringer Robinson gør sig gennem disse slagsmål repræsenteret ved det kort, han tilføjer til sin stak af kort, gør generelt Robinson stærkere og giver ham nye egenskaber såsom at kunne erhverve sig hårdt tiltrængte livspoint, at kunne spille ekstra kort, at kunne se bort fra et spillet kort, hvilket giver mening, da andre kort der tilføjes stakken kan repræsentere negativer erfaringer og dermed har negative effekter.
Lykkes det ikke at slå de indfødte tilbage, mistes der livspoint. Til gengæld åbnes der samtidig op for, at man kan skille sig af med et eller flere af Robinsons dårlige kort. Prisen for at slippe af med disse kort afgøres af hvor forsmædeligt nederlaget var. Til tider er man derfor godt tilfreds med at lide et smalt nederlag. Smalt fordi prisen betales i form af livspoint og dem viser det sig hurtigt, at man ikke har for mange af. En tab af få livspoint er ofte et nødvendigt offer for, at man skal kunne være i stand til at møde kommende udfordringer.
Bunken af kort med indfødte kommer man igennem tre gange. Og for hver gang bliver de vanskeligere at slå – så nogle gange er man nødt til at tage tyren ved hornene og få dem slået ned med det samme selvom det koster livspoint, da man dermed spares for et senere møde med dem, hvor de er endnu stærkere.
Når man er kommet igennem bunken med de indfødte tre gange, møder man den ultimative test i form af to pirater, hvis identitet har været kendt fra spillets begyndelse. Man vælger selv i hvilken rækkefølge man vil kæmpe med piraterne og det er her det deck af kort man har sammensat bliver sat på den endelige prøve.
Friedemann Friese har med Friday præsteret et solospil, der kan spilles på en halv time og som fra start til slut byder på interessante beslutninger.