I går var jeg forbi en kammerat for at prøve Ryan Laukats nye
Above and Below: Haunted, en efterfølger/et remake af hans oprindelige A&B. Jeg har aldrig spillet det, men har i lange perioder trættet GermanGames ellers så utrættelige læsere med mine oplevelser med Near and Far (det tredje i serien, Now or Never, står stadig og venter).
Spillerne skal bygge hver deres landsby midt i et spøgelsesbefængt sumpområde. Dette gøres ved hjælp af en af fem handlinger (byg en hygning, hyr en ny arbejder, høst ressourcer, jag spøgelser væk og tag på eventyr), som hver kræver en eller flere arbejdere.
Den mest interessante af disse er eventyrdelen, hvor man tager på et nemt eller svært eventyr, sender et antal arbejdere med og så typisk kan vælge mellem to simple opgaver, der hver især udløser lidt historie og eventuelt noget belønning.
I slutningen af runden refresh'er man sine arbejdere, enten ved senge, som man har i sine bygninger, eller en form for trylledrik, som også helbreder arbejderne men er en begrænset ressource.
Undervejs kan man blive hjemsøgt af spøgelser - de er heldigvis relativt lette at slippe af med og kan endda smides over til modspillerne - men er de ikke væk inden rundens slutning, har det negative effekter.
Laukat er fantastisk til at skabe hyggelige settings (lige som hans øvrige spil foregår dette i hans egen verden, Arzium). Det uhyggelige tema er i praksis vældigt godmodigt, godt bundet sammen af hans altid vellykkede artwork. A&B:H er, som sin forgænger, et nøk mindre kompliceret end de andre spil i serien. Det betyder, at spillet er let at gå til, men at jeg også kunne være bekymret for, at det ret hurtigt ville blive lidt ensformigt. Der dukker forskellige bygninger og arbejdere op i spillet, men så forskellige er de heller ikke. Historierne er ikke sammenhængende, men foregår tydeligvis i samme univers. De er med til at give spillet karakter og løfter også det samlede indtryk.
Vi rundede af med
Oddland, et simpelt og hurtigt
tile laying-spil om at placere kort med 2x2 felter hver af 5-6 forskellige slags, og så hver gang placere et dyr på et netop lagt kort. Dyrene scorer point ud fra forskellige kriterier, som f.eks. at være op ad vandfelter eller at være i samme række/kolonne som andre dyr. Det lugter lidt af Cascadia med en snert af Kingdomino. Som sådan tilforladeligt nok, men med to spillere var det næsten overstået, før det var startet.