Page 1 of 1
Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Wed Nov 23, 2011 11:20 pm
by Frouvne
Så er der mulighed for et par gode handler hos Fantasy Flight Games:
http://store.fantasyflightgames.com/cli ... le2011.cfm
Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Wed Nov 23, 2011 11:54 pm
by ozimek
Mange gode tilbud, men der skal jo lige lægges porto, told og gebyrer til
Tak for tippet uanset.

Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Thu Nov 24, 2011 1:47 am
by glorn
der er da vist en del af brætspilstilbudene der er på 5 og 10 dollars. de burde da være under mindste grænsen right? hvis man altså vil betale forsendelsen.
Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Thu Nov 24, 2011 10:04 am
by Sir William
De har Dragonheart til $10, men kan så ikke se hvad shipping costs er. Men er de under $3 dollars, så kommer det under SKAT limit, men det er nok ikke tilfældet. Kan dog ikke helt finde ud af, hvad deres shipping costs er.
Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Thu Nov 24, 2011 10:07 am
by Bugge
Jeg har lagt min "drøm" om at købe billige brætspil (og PS3 spil, CD'er osv.) i U.S.Bluff på hylden. Dertil er systemet simpelthen for tåbeligt og potentielt bekosteligt, så jeg bruger ikke et sekund på at tjekke up hvor meget jeg ville kunne "sparre" ved at købe ind derovre. Det er spild af tid, som jeg kunne bruge til noget meget bedre
Men ingen regel uden undtagelser. Hvis der en i dette forum, der melder ud, at han/hun tager initiativet til et stor-/samkøb via ShopUSA, kunne jeg godt være fristet til at skulle have en 2-4 brætspil med. Og hvis jeg rent fysisk havner i USA igen, vil jeg da gøre et forsøg på at komme forbi en seriøs brætspil forretning, og købe det jeg har plads til i baggagen.
Bare mine tanker,
Søren
Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Thu Nov 24, 2011 10:55 am
by pytman
Sir William wrote:De har Dragonheart til $10, men kan så ikke se hvad shipping costs er. Men er de under $3 dollars, så kommer det under SKAT limit, men det er nok ikke tilfældet. Kan dog ikke helt finde ud af, hvad deres shipping costs er.
Prøvede lige at kører en ordre igennem på Dragonheart.. 19.xx$ i Porto..
Men ved dog ik hvordan skats regler virker. Er det total prisen af ordren de beregner ud fra om man skal betale moms osv eller er det kun værdien af indholdet af pakken?
Har sidder og kigget på skats hjemme side og kan simpelthen ikke finde ud af det..
Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Thu Nov 24, 2011 11:02 am
by Helle
pytman wrote:Sir William wrote:De har Dragonheart til $10, men kan så ikke se hvad shipping costs er. Men er de under $3 dollars, så kommer det under SKAT limit, men det er nok ikke tilfældet. Kan dog ikke helt finde ud af, hvad deres shipping costs er.
Prøvede lige at kører en ordre igennem på Dragonheart.. 19.xx$ i Porto..
Men ved dog ik hvordan skats regler virker. Er det total prisen af ordren de beregner ud fra om man skal betale moms osv eller er det kun værdien af indholdet af pakken?
Har sidder og kigget på skats hjemme side og kan simpelthen ikke finde ud af det..
Hvis du kommer over grænsen er det inklusiv fragt.
Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Thu Nov 24, 2011 11:19 am
by Brichs
Ja, du betaler af både varens værdi og fragten, hvis varens værdi er over grænsen (der er 80 kroner)
Så længe varens værdi er under 80, betaler du intet.
Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Thu Nov 24, 2011 11:20 am
by Legius
Jeg vil lige indskyde at hvis man benytter ShopUSA, så skal man kun betale for fragt i US og da de klare alt med told og fragt, skal man ikke bekymre sig om den bliver nuppet i tolden. Hvis man køber nok så ender det med at man ialt kan se på at betale en dollarkurs på 7,5 dkr hvilket er ganske fint når man regner fragt og told med ind. der er selvfølgelig mere attraktivt hvis man er et par stykker der slår sig sammen da der er et minimums beløb.
Re: Fantasy Flight Games Holiday Sale
Posted: Thu Nov 24, 2011 12:44 pm
by pytman
Legius wrote:Jeg vil lige indskyde at hvis man benytter ShopUSA, så skal man kun betale for fragt i US og da de klare alt med told og fragt, skal man ikke bekymre sig om den bliver nuppet i tolden. Hvis man køber nok så ender det med at man ialt kan se på at betale en dollarkurs på 7,5 dkr hvilket er ganske fint når man regner fragt og told med ind. der er selvfølgelig mere attraktivt hvis man er et par stykker der slår sig sammen da der er et minimums beløb.
Hvis andre er interesseret vil jeg meget gerne være med.. Skal dog kun have Dragonheart, da jeg kan se at LotR udvidelsen allerede er udsolgt :S..
Dog er jeg nok ikke den rette til at stå for købet, selvom jeg gerne ville, da jeg bor i Næstved og så skal det hentes her nede. Eller endnu engang sendes med posten og så kommer der en porto mere oveni..