Page 1 of 1

Tillykke til Oseali!

Posted: Mon Dec 24, 2012 2:47 pm
by Frouvne
Stort tillykke med dagen. Vi vil i sympati fejre dagen med en traditionel dansk middag! :D

Re: Tillykke til Oseali!

Posted: Mon Dec 24, 2012 8:29 pm
by Robert
Stort tillykke. Håber at familie og venner kan finde ud af at skille jule- og fødselsdagsgaver ad. Det er efter min erfaring den største udfordring ved at have fødselsdag tæt på juleaften.

Re: Tillykke til Oseali!

Posted: Mon Dec 24, 2012 10:08 pm
by Oseali
For mig er jul og fødselsdag et stort sammenblandet ræs :-) Flere af de "mindre" gaver er som regel slået sammen så det også dækker en julegave og fødselsdagsgave, eksempelvis fik jeg Archipelago og CO2 i gave som er dyrere end hvad julegave budgettet ellers kan klare, så jeg er godt tilfreds.

Men det er første jul med den lille ny, så vi har valgt at blive hjemme og bare være tre, og det var en sindsyg god oplevelse, og knægten fik så mange gaver man skulle tro det var løgn :-)

Selv på pap fronten er jeg ret tilfreds, udover de to ovennævnte, så blev der fra konen givet Xwing, som nævnt i en anden tråd, samt Adenean Abyss, så der er lidt til de næste par dage, plus at secret santa var Resistance, plus jeg har two wargames også :-)

Glædelig jul allesammen og tak for hilsenerne :-)

Re: Tillykke til Oseali!

Posted: Tue Dec 25, 2012 12:48 pm
by Andrea
Tillykke med dagen! Plejer du så at fejre dagen ved at invitere venner og/eller familie en af dagene op til eller efter den 24.?

Re: Tillykke til Oseali!

Posted: Tue Dec 25, 2012 3:05 pm
by Oseali
Andrea wrote:Tillykke med dagen! Plejer du så at fejre dagen ved at invitere venner og/eller familie en af dagene op til eller efter den 24.?
I gamle dage da jeg boede hjemme var hele familien til frokost, men selv i år dukkede hele min svigerfamilie op (min egen har noget længere) så fik boller kakao og hinbærsnittekagemand kl 10 om formiddagen :-) folk damper så af igen så de kan komme i kirke og jeg kan komme i køkkenet.

Så i de første 32 år har det altid være på dagen, har en kollega på arbejdet hvis mand fyldte 50 i går, og de havde 65 mennesker til frokost, og 16 af dem skulle blive der til aften også, glæder mig til at høre hvordan deres dag var :-)

Re: Tillykke til Oseali!

Posted: Thu Dec 27, 2012 1:04 am
by chr88
Tillykke! Det er godt at høre, at du fik et par lækre spil! :D