Djengis Con VIII - Spilplanlægning
Posted: Mon Apr 03, 2017 8:48 pm
Så må vi hellere få gang i planlægningstråden. Jeg opretter på et tidspunkt en særskilt tråd til planlægning af alt det praktiske.
Folk må meget gerne bruge tråden til at angive hvilke spil de gerne vil have på bordet. Eller bare spørge om der er interesse for et givent spil, og om der er nogen der kan/vil forklare regler. Når så der ser ud til at være en aftale, kan man få spillet sat på "programmet", som jeg løbende vil forsøge at holde opdateret her i trådens øverste indlæg.
Når man "tilmelder" et spil til programmet, må man meget gerne angive følgende:
- spiltitel
- hvilket modul det skal ligge i.
- max antal deltagere (nogle gange ønsker man et deltagerloft der er lavere end det spillet giver mulighed for)
- forventet spilletid (inklusive tid til regelforklaring)
- forventet spilstart (modul og evt. forventet klokkeslet)
- regelforklarer
Det overordnede skema ser ud som følger:
Fredag kl. 18.00-19.00 : Aftensmad
Fredag kl. 19.00-når folk ikke gider mere : Modul 1
Lørdag kl. 08.00-09.00 : Morgenmad
Lørdag kl. 09.00-12.00 : Modul 2
Lørdag kl. 12.00-13.00 : Frokost (Det store kolde bord)
Lørdag kl. 13.00-18.00 : Modul 3
Lørdag kl. 18.00-19.00 : Aftensmad
Lørdag kl. 19.00-når folk ikke gider mere : Modul 4
Søndag kl. 08.00-09.00 : Morgenmad
Søndag kl. 09.00-13.00 : Modul 5
Søndag kl. 13.00-14.00 : Frokost (Det store kolde bord.)
Søndag kl. 14.00-ca. 14.30 : Oprydning (stole på borde osv. Vi skal ikke gøre rent.)
Søndag kl. ca. 14.30 : Farvel og tak for i år.
Spilleplanen (som løbende vil blive udbygget efterhånden som folk byder ind med noget):
Modul 1: (fredag)
Mechs vs Minions : Goblen, Affenberg, Sir William, bozzteam
The Voyages of Marco Polo + Great Western Trail : PeterLageri, Valby2500, ThomasSvan, Tommy
Arkwright : BlueSwan, APK, MichaelW, Skumle
Conan : Cosworth, Gunness, Maibritt, Frouvne, zutcorp, Jeppe?, MartinK?
Kraftwagen & Great Western Trail : Bugge, Strato, Carlei, zfire
Arkham Horror : The Card Game : chrismalene, larsine, [ledig], [ledig]
Terraforming Mars: Jonezy, kendovich, pilemand, akwlinka
Islebound + Aeon's End : LuluChia, chr88, Stony, Vivi
High Frontier : Jens Hoppe, Tigrillo, Taibi
Through the Ages, A New Story of Civilization : Bostrup, TerrifiedTuna, Ney
1812 - The Invasion of Canada : MartinK, Jeppe, Spalkulus, [Ledig] [Ledig]
Modul 2: (lørdag formiddag)
Too Many Bones : zfire, Jonezy, Cosworth, Carlei
Clank! (to borde) : LuluChia, Stony, Goblen, Joakim, Asbpo, Sir William, Jeppe, Vivi
Spirits of the Rice Paddies : PeterLageri, Strato, Bugge, [Ledig]
Railroad Revolution : MichaelW, thomassvan, chr88, Skumle
American Megafauna : Tigrillo, Jens Hoppe, Taibi, [ledig]
Flamme Rouge med designerens egen træbane og Gran Tour regler (dvs tour og rollekort) : ZutCorp, APK, larsine, bozzteam, Spalkulus, pilemand, Affenberg, [ledig]
Tragedy Looper : chrismalene, Bostrup, [ledig], [ledig]
Age of Industy - Japan : Valby2500, Ney, Tommy, [ledig], [ledig]
Vast: The Crystal Caverns : Frouvne, Kanzler, Maibritt, Gunness
Scythe : BlueSwan, MartinK, TerrifiedTuna, kendovich
Modul 3: (lørdag eftermiddag)
Terraforming Mars (to eller tre borde) : Stony, strato, Maibritt, Gunness, larsine, Goblen, Joakim, Asbpo, chrismalene, Sir William, Carlei, TerrifiedTuna, MartinK, Jens Hoppe, bozzteam, Kanzler
Great Western Trail : PeterLageri, Vivi, Ney, Bostrup
Madeira : MichaelW, thomassvan, Skumle, kendovich
Mechs vs. Minions : Jonezy, BlueSwan, Cosworth, pilemand
Inis : chr88, Affenberg, APK, zutcorp
My Village : Bugge, Valby2500, [ledig], [ledig]
Pax Renaissance : Tigrillo, frouvne, zfire (ingen af os har spillet spillet før, så der bliver tale om et læringsspil)
Kanagawa, Karuba, Kodama og Not Alone : LuluChia, Jeppe, Taibi, Tommy
Modul 4: (lørdag aften)
Terra Mystica : Stony, strato, Joakim, TerrifiedTuna, MartinK, kendovich, Kanzler, [ledig]
Arkwright : MichaelW, thomassvan, pilemand, spalkulus
Betrayal at House on the Hill : Larsine, LuluChia, chrismalene, Vivi, Cosworth, bozzteam
Indonesia : Bostrup, BlueSwan, zfire, Skumle
Project: Elite : Gunness, Maibritt, Jonezy, Carlei
The Colonists : Taibi, Goblen, Bugge
Tramways : frouvne, Tigrillo, APK, Sir William
Concordia : Valby2500, zutcorp, Ney, HePe, Tommy
Modul 5: (søndag)
A Feast for Odin : Affenberg, Jonezy, larsine, zutcorp (max 4 spillere)
Small City : Tigrillo, Bostrup, Skumle
Rococo : Strato , LuluChia, ThomasSvan, Vivi, Taibi
Yunnan : Bugge, zfire, Ney, PeterLageri, Spalkulus
Kablamo (Efter Yunnan?) : PeterLageri, Bugge, Ney, zfire, [Ledig]
Mansions of Madness (Second edition) : chrismalene, chr88, BlueSwan, TerrifiedTuna
The Dwarves : Goblen, Asbpo, Joakim, pilemand
Brass : Stony, Jens Hoppe, bozzteam, Tommy, APK, [ledig], [ledig], [ledig]
Verräter + The King is dead + dit spil + dit spil: Jeppe, MartinK, chr88, [ledig]
Cavern Tavern : Carlei, [ledig], [ledig], [ledig]
Folk må meget gerne bruge tråden til at angive hvilke spil de gerne vil have på bordet. Eller bare spørge om der er interesse for et givent spil, og om der er nogen der kan/vil forklare regler. Når så der ser ud til at være en aftale, kan man få spillet sat på "programmet", som jeg løbende vil forsøge at holde opdateret her i trådens øverste indlæg.
Når man "tilmelder" et spil til programmet, må man meget gerne angive følgende:
- spiltitel
- hvilket modul det skal ligge i.
- max antal deltagere (nogle gange ønsker man et deltagerloft der er lavere end det spillet giver mulighed for)
- forventet spilletid (inklusive tid til regelforklaring)
- forventet spilstart (modul og evt. forventet klokkeslet)
- regelforklarer
Det overordnede skema ser ud som følger:
Fredag kl. 18.00-19.00 : Aftensmad
Fredag kl. 19.00-når folk ikke gider mere : Modul 1
Lørdag kl. 08.00-09.00 : Morgenmad
Lørdag kl. 09.00-12.00 : Modul 2
Lørdag kl. 12.00-13.00 : Frokost (Det store kolde bord)
Lørdag kl. 13.00-18.00 : Modul 3
Lørdag kl. 18.00-19.00 : Aftensmad
Lørdag kl. 19.00-når folk ikke gider mere : Modul 4
Søndag kl. 08.00-09.00 : Morgenmad
Søndag kl. 09.00-13.00 : Modul 5
Søndag kl. 13.00-14.00 : Frokost (Det store kolde bord.)
Søndag kl. 14.00-ca. 14.30 : Oprydning (stole på borde osv. Vi skal ikke gøre rent.)
Søndag kl. ca. 14.30 : Farvel og tak for i år.
Spilleplanen (som løbende vil blive udbygget efterhånden som folk byder ind med noget):
Modul 1: (fredag)
Mechs vs Minions : Goblen, Affenberg, Sir William, bozzteam
The Voyages of Marco Polo + Great Western Trail : PeterLageri, Valby2500, ThomasSvan, Tommy
Arkwright : BlueSwan, APK, MichaelW, Skumle
Conan : Cosworth, Gunness, Maibritt, Frouvne, zutcorp, Jeppe?, MartinK?
Kraftwagen & Great Western Trail : Bugge, Strato, Carlei, zfire
Arkham Horror : The Card Game : chrismalene, larsine, [ledig], [ledig]
Terraforming Mars: Jonezy, kendovich, pilemand, akwlinka
Islebound + Aeon's End : LuluChia, chr88, Stony, Vivi
High Frontier : Jens Hoppe, Tigrillo, Taibi
Through the Ages, A New Story of Civilization : Bostrup, TerrifiedTuna, Ney
1812 - The Invasion of Canada : MartinK, Jeppe, Spalkulus, [Ledig] [Ledig]
Modul 2: (lørdag formiddag)
Too Many Bones : zfire, Jonezy, Cosworth, Carlei
Clank! (to borde) : LuluChia, Stony, Goblen, Joakim, Asbpo, Sir William, Jeppe, Vivi
Spirits of the Rice Paddies : PeterLageri, Strato, Bugge, [Ledig]
Railroad Revolution : MichaelW, thomassvan, chr88, Skumle
American Megafauna : Tigrillo, Jens Hoppe, Taibi, [ledig]
Flamme Rouge med designerens egen træbane og Gran Tour regler (dvs tour og rollekort) : ZutCorp, APK, larsine, bozzteam, Spalkulus, pilemand, Affenberg, [ledig]
Tragedy Looper : chrismalene, Bostrup, [ledig], [ledig]
Age of Industy - Japan : Valby2500, Ney, Tommy, [ledig], [ledig]
Vast: The Crystal Caverns : Frouvne, Kanzler, Maibritt, Gunness
Scythe : BlueSwan, MartinK, TerrifiedTuna, kendovich
Modul 3: (lørdag eftermiddag)
Terraforming Mars (to eller tre borde) : Stony, strato, Maibritt, Gunness, larsine, Goblen, Joakim, Asbpo, chrismalene, Sir William, Carlei, TerrifiedTuna, MartinK, Jens Hoppe, bozzteam, Kanzler
Great Western Trail : PeterLageri, Vivi, Ney, Bostrup
Madeira : MichaelW, thomassvan, Skumle, kendovich
Mechs vs. Minions : Jonezy, BlueSwan, Cosworth, pilemand
Inis : chr88, Affenberg, APK, zutcorp
My Village : Bugge, Valby2500, [ledig], [ledig]
Pax Renaissance : Tigrillo, frouvne, zfire (ingen af os har spillet spillet før, så der bliver tale om et læringsspil)
Kanagawa, Karuba, Kodama og Not Alone : LuluChia, Jeppe, Taibi, Tommy
Modul 4: (lørdag aften)
Terra Mystica : Stony, strato, Joakim, TerrifiedTuna, MartinK, kendovich, Kanzler, [ledig]
Arkwright : MichaelW, thomassvan, pilemand, spalkulus
Betrayal at House on the Hill : Larsine, LuluChia, chrismalene, Vivi, Cosworth, bozzteam
Indonesia : Bostrup, BlueSwan, zfire, Skumle
Project: Elite : Gunness, Maibritt, Jonezy, Carlei
The Colonists : Taibi, Goblen, Bugge
Tramways : frouvne, Tigrillo, APK, Sir William
Concordia : Valby2500, zutcorp, Ney, HePe, Tommy
Modul 5: (søndag)
A Feast for Odin : Affenberg, Jonezy, larsine, zutcorp (max 4 spillere)
Small City : Tigrillo, Bostrup, Skumle
Rococo : Strato , LuluChia, ThomasSvan, Vivi, Taibi
Yunnan : Bugge, zfire, Ney, PeterLageri, Spalkulus
Kablamo (Efter Yunnan?) : PeterLageri, Bugge, Ney, zfire, [Ledig]
Mansions of Madness (Second edition) : chrismalene, chr88, BlueSwan, TerrifiedTuna
The Dwarves : Goblen, Asbpo, Joakim, pilemand
Brass : Stony, Jens Hoppe, bozzteam, Tommy, APK, [ledig], [ledig], [ledig]
Verräter + The King is dead + dit spil + dit spil: Jeppe, MartinK, chr88, [ledig]
Cavern Tavern : Carlei, [ledig], [ledig], [ledig]