Search found 5 matches

by Trixter
Sun Jul 20, 2008 6:10 pm
Forum: Indkøb, udsalg og tilbud i øvrigt
Topic: WEB butikker i UK
Replies: 42
Views: 23741

Re: WEB butikker i UK

Brichs wrote:
qute wrote:
Brichs wrote: Jeg bruger personligt paypal, når jeg handler med dem. Det er nemmere, når man ikke lige er ved sin netbank.
Desværre ved jeg hvor godt paypal virker :D
Jeg har aldrig haft problemer med PayPal... nogensinde. Bruger det mindst 2 gange om måneden. hvad har du haft af problemer?
Der er desværre en markant forskel på at betale med VISA og PayPal - og den ligger i den sikkerhed du som køber har. Jeg har selv været ude for at lave en bestilling på lidt over £1000, men pakken kom aldrig frem! Pakken var sendt afsted, den var bare ikke kommet frem. Afsender var moderat hjælpsom i starten, men til sidst hørte jeg ikke noget fra ham. Så, jeg klagede til min bank og dagen efter fik jeg alle mine penge tilbage, dog med den klausul at hvis sagen ikke faldt ud til min fordel, ville pengene blive trukket igen. Super!

Hvor om alting er, så var VISA langt fra enig med afsende i, at han skulle bruge deres betalingsystem og ikke fulgte op på levering til butikkens kunder, så den regning fik han lov til at æde. Så kunne han prøve at få pengene hjem fra den kurerer han havde brugt, som så kunne prøve at få penge ud af PostDK, som var dem som havde leveret pakken til en forkert adresse.

Og hvad har det så med PayPal at gøre? Jo, hvis jeg havde betale med VISA over PayPal, så havde min bank ikke kunnet hjælpe, da overførslen mellem VISA og PayPal var gået helt efter bogen. Hvad for nogle aftaler jeg så har med PayPal og deres kunder han VISA igen ting med at gøre. Så det er helt op til PayPal at afgøre den slags klagesage om levering osv. PayPal er bare en del mere tung at danse med må jeg desværre sande.

Så længe alle levere osv. er PayPal fino. Det er først når der kommer leveringsproblemer at de er en del mere "grå" i kanten. Det er blot en lille ting til eftertanke :)
by Trixter
Sun Jul 20, 2008 5:47 pm
Forum: Indkøb, udsalg og tilbud i øvrigt
Topic: WEB butikker i UK
Replies: 42
Views: 23741

Re: WEB butikker i UK

Jeg kan anbefale de her: http://boardgameclub.co.uk/. Jeg har ikke handlet specielt meget med dem, men der har ikke været nogle problemet med at levere, selvom de tager sig god tid til det. Prisen på £17 for levering til DK er heller ikke helt urimelig.
by Trixter
Sun Jul 20, 2008 5:39 pm
Forum: Arrangementer
Topic: Ameritrash lørdag d. 16. august
Replies: 9
Views: 5659

Re: Ameritrash lørdag d. 16. august

Andrea wrote:Hola.

Lørdag d. 16. august lægger jeg lejlighed til en Ameritrash spilledag. Pt. er Arkham Horror på programmet, og mon ikke jeg kan lokke Claus til at medbringe Cutthroat Caverns? Derudover har vi jo dejligt mange tematunge spil med plastikfigurer og lignende spas...

Vi er allerede tre personer, men kan godt bruge en til to mere omkring spilbordet, så er du frisk på at lege, så sig til. Vi starter kl. 13.30 og fortsætter til et godt stykke ud på aftenen. Jeg sørger for aftensmad.
Hvis der ikke er fyldt op endnu, så er jeg nok også game på det.
by Trixter
Tue Sep 18, 2007 8:43 pm
Forum: Introduktion til dette forum
Topic: Hvem er du?
Replies: 257
Views: 230606

Hejsa Folkens.

Mit navn er John, jeg er 30 år og bor i Roskilde. Jeg er uddannet Teknisk Designer og har min daglige gang i københavnstrup hvor jeg læser til Produktionsteknolog.

Jeg spiller brætspil sammen med et par andre venner et par gange om månedet. Det er meget forskellige hvor meget det bliver til, men vi prøver næsten hver uge at få et eller andet igang. Det er mest spil som Catan, Euphrat og Tigris, Puerto Rico og et par andre spil vi har gang i. Vi har efterhånden fået skrabet en del andre spil sammen som ingen af os endnu har læst regel-bogen til, så det kan være der kommer flere til listen. :)

Jeg husker ikke lige hvordan det startede med at vi begyndte at spille nye brætspil, men det var nok noget med at vi blev pænt trætte af 8 timer lange RISK spil, hvor den som var mest fremme hele tiden blev trynet.

Jeg er ikke specielt kræsen hvad type spil jeg gerne vil spille, bare der er godt game-play i det. Det hænder at dem jeg spiller sammen med hiver Age of Mythology frem for lige at understrege at jo, det er et major crappy spil :) , så det er ikke alt der falder i god jord.

Der ud over er jeg en ivrig computer-spiller. Har været rigtig meget til mmorpgs, men er også glad for diverse strategy spil.

Nu er der vist lidt tradition for at mange bruger et lille billede af dem selv som Avatar-billede, men nej, sådan skulle det ikke være for mig. Helt snydt bliver i dog ikke, så her er et billede :D

Image
by Trixter
Tue Sep 18, 2007 2:11 pm
Forum: Spillevenner
Topic: En ekstra spiller til en spillegrupppe i Roskilde?
Replies: 3
Views: 4182

En ekstra spiller til en spillegrupppe i Roskilde?

Hejsa folkens.

Vi er en lille gruppe venner, 4 i alt, som engang imellem mødes for at spille lidt brætspil sammen. Men, det er ikke altid vi alle sammen kan, så vi har tænkt på om der mon er andre i Roskildeområdet som kunne tænke sig at være med?

Vi plejer at spille op til et par gange om månedet, men det svinger som sagt lidt. Og hvad gamer vi så? Det er nok mest:

Catan
Euphrat & Tigris
Carcassonne
Puerto Rico
+ et par andre jeg ikke lige husker nu

Vi vil meget gerne også spille andre spil, bare der er en som gider læse og forklare reglerne først :D

Vi er alle sammen omkring de 30 år ± det løse. En af os er gift og resten af os bor sammen med vores respektive kærester. Det plejer at være ret uformelt når vi spiller og der bliver gerne drukket en øl eller to i løbet af aftenen. Det er dog langt fra obligatorisk.

Så, hvis det har fanget nogles interesse er du velkommen til at skrive her eller sende mig en besked.