Vi har spillet Cartagena hjemme hos os med vores søn fra han var cirka 3. I begyndelsen trak man et kort og flyttede en pirat gennem tunnelen. Der er ikke meget taktik, men tema og begyndende regelintroduktion og samt turtagning gør det alligevel til en fin udfordring for en lille størrelse. Nu kan vi tage to eller tre gennem tunnelen, men trækker stadig kort fra bunken.
Carcassonne kan bruges lidt på samme måde. Det kan gælde om at kunne lægge brikken rigtigt til - og så belønnes det i sig selv med point. Det er klart, at det ikke er en overvældende udfordring for en voksen, men efterhånden, som barnet vokser til og får erfaring med spillene, så kan reglerne gøres sværere og nærme sig de originale.
PitchCar er også et spil til voksne, som udmærket kan spilles af børn. Og der kan man stort set spille med de rigtige regler med det samme.
Hvis der er andre der har erfaringer med at tilpasse voksenspil - og især hvis der er gode ideer til spil, hvor det fungerer rigtigt godt, så vil jeg meget gerne høre om det

Helle