Jeg copy/paster (og tilpasser) tråden fra dette års Djengis Con:
Djengis Con er et weekend-arrangement med mulighed for overnatning. Det er syvende gang vi afholder det, og denne gang kommer det til at foregå d. 29. April - 1. Maj 2016, og det bliver igen Lerbjergcentret lidt syd for Hvalsø, der vil udgøre ramme for arrangementet. Der bliver åbnet for dørene om fredagen senest kl. 16.00, og vi skal være ude af døren senest kl. 16.00 om søndagen, men jeg forventer en afslutning straks efter frokost om søndagen.
Madmæssigt sigter jeg efter en anden (billigere) model end de to sidste år, og kan derfor barbere en 50'er af prisen, som derfor lander på 350 kroner pr. næse. Den pris kommer til at dække leje af hytten, rengøring samt seks måltider fra fredag aften til den afsluttende frokost søndag. Af disse vil jeg bede om en indbetaling på 50 kroner ved tilmelding, og en tilmelding er først gældende når den betaling er fundet sted. De 50 kroner er non-refundable. Når den fulde betaling skal falde, vil det naturligvis være minus de 50 kroner man allerede har indbetalt. Men melder man afbud, går de 50 kroner til Con'ens kagebord. Jeg beklager at det er nødvendigt, men det har vist sig et effektivt værktøj til at sikre noget stabilitet omkring tilmeldingerne til connen. Man kan indbetale via Mobilepay på telefon 26 71 39 71 , eller anmode om kontonummer.
Jeg kan konstatere at der er en stadigt voksende andel af deltagerne, der ikke er germangames-brugere. Ingen fejl på det, men det gør den nødvendige kommunikation mellem mig og deltagerne en anelse besværlig, når det skal foregå via andre deltagere. Derfor skal man denne gang angive email og/eller mobilnummer, så jeg har en mulighed for at kontakte deltagerne direkte, når eksempelvis det er tid til at betale resten af beløbet for tilmelding. Ønsker man ikke at angive sin email her i tråden, så send mig en PB i stedet. Er man en samlet flok der tilmelder sig, skal jeg blot bruge email/mobilnummer til en deltagerne fra gruppen.
Vi havde i år en del deltagere der var vegetarer eller veganere. Dem vil jeg rigtig gerne kunne favne, men det kræver at jeg kender til folks særlige behov. Så har du særlige behov, må du meget gerne informere mig ved tilmelding, og så finder vi forhåbentlig en løsning der kan fungere for alle.
Spilstop forventes at ligge om søndagen omkring kl. 13.00, hvorefter der vil være fælles frokost og efterfølgende fælles oprydning. En rengøring betaler vi os fra, så den store tur med svaber og gulvspand vil ikke være nødvendig.
Der er sovepladser til 66 personer, men indtil videre sætter jeg loftet til 60, og så må vi på bagkant vurdere om der næste gang kan gøres plads til flere. Jeg tvivler på at vi rammer loftet, men skulle det ske, vil jeg vælge "kun" at medtage så mange som hjemmesiden angiver kapaciteten til. Så ingen ekstrapladser, selv om der måtte være nogen der vælger at sove hjemme.
Jeg tænker heller ikke at der bliver mulighed for lørdagsdeltagelse. Det er efter min mening en dum mellemløsning, som jeg helst er fri for.
Der er ingen alderskrav for deltagelse på connen. Men der er et krav om at alle der er på connen, er der for at spille brætspil. Så de yngre brætspillere må meget gerne være med, så længe de er der for at deltage.
Der vil som sædvanlig blive udarbejdet en opgaveliste, som alle bedes skrive sig på. Den vil blive slået op i en særskilt tråd, når vi skal igang med de konkrete forberedelser. Dem der ikke selv beder om at komme på en specifik opgave, vil på Con'ens start få udstukket en opgave af mig. Sådan en fordeling af opgaverne, gør at der er en enkelt tjans i løbet af weekenden, hvor man er på. Den er som regel forholdsvis hurtigt overstået, og så kan man resten af connen læne sig tilbage og nyde sine spil, vel vidende at de øvrige opgaver er der nogen der tager sig af.
Lidt om den nye hytte. Det er som allerede nævnt Lerbjergcentret, og den er ift. Høveltehytten - lige bortset fra beliggenhed - en opgradering på stort set alle punkter.
- Der er et pejserum med god plads til at spille
- Der er et lidt mindre grupperum, hvor jeg tænker at vi kan isolere de mest støjende brætspil
- Der er en velvoksen spisesal, som jeg tror og håber vi alle sammen kan spise samlet i
- Skulle man trænge til lidt fred og ro til et brætspil, kan man nok snyde sig ind et lederværelse, hvor der lader til at stå et enkelt bord
- Køkkenet er også væsentlig bedre proportioneret:
- Sovepladserne er ligeledes blevet opgradet. Ikke mere kæmpe sovesal, hvor de fleste deltagere ligger side om side. Der er 7 sovesale med 8 sovepladser i hver, og dertil nogle mindre værelser med hhv. 4 og 2 sovepladser.
En oversigt over hytten:

... og der er flere billeder på deres hjemmeside.
Et praktisk hensyn for de højeste deltagere: Vi erfarede at sengene ikke er så lange som man kunne ønske. Hvis du er 185 cm. eller højere, skal du ikke regne med at kunne ligge udstrakt på ryggen.

Derfor tænker jeg om aftenen (efter eksempelvis kl. 22.00) at indrette det mindste spillerum som intermistisk sovesal, hvor folk kan vælge at medbringe luftmadras el. andet liggeunderlag. Eller i det mindste medbringe et tæppe som kan skåne den madras man trækker med ind i rummet, så madrassen ikke ligger direkte på det (sandsynligvis beskidte) gulv.
Tilmelding sker naturligvis i den rækkefølge folk tilmelder sig her i tråden, men man er først sikker på sin plads, når jeg har modtaget de 50 kroner pr. person. Hvis der går mere end en uge, før jeg har modtaget pengene, bliver man overhalet indenom af dem der har tilmeldt sig senere, hvor jeg allerede har fået pengene. Jeg regner ikke med at det bliver aktuelt, men det kan godt betyde at man har tilmeldt sig, men efterfølgende bliver skubbet ned på ventelisten, såfremt vi ender med at have sådan en.
Jeg håber at vi bliver rigtig, rigtig mange der ses.

Deltagerlisten:
( Jeg sætter en stjerne ud for hver deltager, og den fjerner jeg når jeg modtager de 50 kroner der bekræfter tilmelding. Derved kan folk også se, at jeg har modtaget.)
1. Stony
2. Goblen
3. Gio_Sorrentino
4. CookieOMG
5. Asbpo
6. Uhre
7. Bugge
8. Jens_Hoppe
9. Frouvne
10. Jeppe
11. Vivi
12. Taibi
13. Sir William
14. Larsine
15. zutcorp
16. Michael_W
17. MartinK
18. Jonezy
19. Myde AFBUD
20. Nissi
21. Robert
22. Carlei
23. JensH
24. Kaisa Pil
25. akwlinka
26. Valby2500
27. Tigrillo
28. Aratar
29. Maibritt
30. Gunness
31. Affenberg
32. Jakob
33. Buccaneer
34. ProsperoDK
35. HemanDK84
36. Greve
37. Spalkulus
38. Larna
39. BlueSwan
40. thomassvan AFBUD
41. AndersC
42. Kanzler
43. TML
44. Zfire
45. Bostrup
46. TerrifiedTuna
47. APK
48. Dingo
49. Jesper_Norris
50. StormP
51. redkim
52.
53.
54.
55.
56.
57.
58.
59.
60.