Frouvne wrote:Michael_Olsen wrote:Frouvne wrote:Jeg har to grupper af et-tallet. Den første -og mindste - indeholder nogle børnespil, der er så usle, at jeg syntes det er udtryk for disrespekt for børnene overhovedet at have forsøgt at sælge dem. Den største gruppe er til spil af designere som jeg syntes har optrådt uhæderligt. Så de fungerer forhåbentlig som en advarsel til andre brugere.
Interessant. Har du nogle eksempler på sådanne designere, og hvad de har gjort for at fortjene denne "ære"?
Jeg skal nok komme med nogle eksempler i aften, når jeg sidder ved en computer.

Beklager at det tog lidt længere tid før jeg fik åbnet computeren!
Den første jeg valgte at give et et-tal var Tristan Converts Dice Age og baggrunden herfor var selvfølgelig dels hans handlinger men i høj grad også måden han kommunikerede på. For at gøre en lang historie kort, så fik han som en del af en Kickstarter-kampagne det beløb, der skulle til for at han mente at kunne realisere sit projekt. Efter et par år erkendte han langt om længe at han ikke havde et tilstrækkeligt beløb, men solgte alligevel de spil han havde fået produceret via sin egen hjemmeside "for at rejse penge", så han kunne honorere sine løfter overfor hans backere. Når han en sjælden gang kommunikerede noget, var meget af det tydeligvis ikke sandfærdigt og det meste af tiden ignorerede han blot sin backere. Jeg forventer ikke, at man giver sig tid til personligt at svare hver enkelt backer, jeg forventer ikke en gang at jeg nødvendigvis modtager et produkt, men jeg forventer at den der styrer en kampagne holder alle informere - særligt hvis der opstår vanskeligheder, der kan betyde at projektet kan løbe af sporet. Spillet viste sig også at være langt fra at være færdigudviklet flere år efter Kickstarter-kampagnen forløb, hvilket var i modstrid med hans egen beskrivelse. Mit primære problem med kampagnen var at Tristan blev ved med at være løgnagtig og at han ignorerede sine backere i stedet for at erkende sine problemer og evt. blot beklage at han ikke var i stand til at levere produktet.
Franskmanden Alain Epron nåede også i den grad at fremprovokere et et-tal. Synd fordi han faktisk producerede et rigtig solidt spil med Vanuatu. Forløbet fortaber sig i tågerne, men undervejs ignorerede han længe backerne. Nogle endte med at få det lovede spil. Andre fik det aldrig. Mange af os modtog en fransk udgave. Jeg ved ikke om nogen modtog den lovede udvidelse. Nogle år senere blev spillet samlet op af en ny udgiver, der tilbød at sende et gratis eksemplar på deres regning til alle dem, der ikke havde modtaget spillet mod at man selv betalte portoen. Men det var ikke takket være Alain Epron.
Project: ELITE er nok det største projekt, jeg har givet et et-tal ... og i dag nøjes jeg faktisk med at give udvidelserne et et-tal. Artipia Games forsvarede på den mest patetiske måde et produkt, der var langt under den standard man kunne forvente og endnu længere under den standard de selv indledningsvis havde lovet. Produktet var så ringe produceret, at deres udsagn om at de var stolte over kvaliteten var en hån mod dem, der skulle modtage produktet. Og da de så efterfølgende forsøgte offentligt at kaste skylden over på deres samarbejdspartner højnede ikke just deres anseelse. Artipia Games endte med at levere et nogenlunde acceptabelt produkt med et års forsinkelse - men det var kun takket være det massive pres, de blev mødt med. Så som udgangspunkt vil jeg tænke mig godt om før jeg igen støtter et af deres produkter.
Det seneste projekt jeg har tilladt mig at give karakteren er det stadig ikke-eksisterende spil ERA. Igen et spil der har været fabelagtigt dårligt projekt-styret. Der bliver her et par år efter spillet skulle have ramt gaden arbejdet på regler og grafik. Og nu undrer han sig over at porto-taksterne har ændret sig og regner i øvrigt med ikke at komme til at sende spillet men vil måske dele grafik-filerne. Og det er så først for en måneds tid siden, at han har erkendt at der ikke kommer til at komme noget spil ud - indtil da har han hårdnakket påstået, at det blot blev forsinket.
Kickstarter, i perioder manglende information og i andre løgnagtighed har været fælles træk for de fleste projekter, der er landet i den kategori for mig. Der er nogle andre varianter, som jeg ikke skal komme nærmere ind på her. To af de fire spil jeg her har talt om er med lang forsinkelse kommet frem og har faktisk været fine spil, de to øvrige er aldrig dukket op og gør det formentlig aldrig ... men det er også spil, jeg næppe ville have støttet i dag. Jeg savner ikke, at de fylder op på mine hylder, men det generer mig, når jeg bliver talt usandt til eller når folk blot ignorerer mig og andre, når jeg føler, vi har krav på en god forklaring.