Commands and Colors: Ancients - er det noget for mig?

Kommentarer, spørgsmål og husregler.
Post Reply
User avatar
Frouvne
10.000+ indlæg
10.000+ indlæg
Posts: 15071
Joined: Wed Apr 26, 2006 12:09 pm
Favoritspil: Brass: Lancashire, Twilight Struggle, Gaia Project, Innovation, Dominant Species, Crokinole, Steam, Spirit Island, Amun-Re, TMB
Location: 2900
Has thanked: 636 times
Been thanked: 933 times
Contact:

Commands and Colors: Ancients - er det noget for mig?

Post by Frouvne »

Er der nogen, der tør komme med et godt bud på, om Commands and Colors: Ancients kunne være noget for mig? Jeg prøvede kræfter med Battle Cry nogle enkelte gange og var primært fænget af temaet. Siden forsøgte jeg mig med Memoir '44, der rent spilmæssigt forekom mig at fungere bedre. Og produktionsværdien af spillet var uden sammenligning med forgængeren. Kortene medførte dog så mange tilfældigheder, at spillet hurtigt mistede min interesse.

Commands and Colors: Ancients omtales som mere strategisk - men er skridtet radikalt nok til at folk der har været kritiske overfor forgængerne vil kunne forvente at blive tilfredsstillet denne gang?

For mig er det et væsenligt plus, at spillets kompleksitet er relativt lav. Der må godt være flere regler end i de to forgængere, hvilket der øjensynligt også er, men jeg er p.t. ikke ude efter hardcore krigsspil. Kompleksitet i retning af den man finder i f.eks. Hammer of the Scots og Twilight Struggle passer godt med den tid jeg p.t. sætter af til to-spillers spil.

På forhånd tak for dine anbefalinger, hvad enten de anbefaler mig at droppe tanken eller at prøve kræfter med Commands and Colors: Ancients .
frouvne, administrator

Image
User avatar
Jens_Hoppe
2500+ indlæg
2500+ indlæg
Posts: 3750
Joined: Mon May 01, 2006 9:11 am
Location: Frederiksberg
Has thanked: 34 times
Been thanked: 94 times

Post by Jens_Hoppe »

Hvis du ikke var vild med M'44, ville jeg passe på med C&C:A. Godt nok er det lidt mere komplekst, men det er stadig, om jeg så må sige, samme bolledej. Lidt mere differentation mellem enhedstyperne, og regler for at når A slår på B, får B lov til at slå tilbage - den slags forskelle.

Jeg har aldrig spillet M'44 - dertil er jeg nok alligevel for hardcore :) - men da jeg prøvede C&C:A, vel vidende at det var det mest komplekse af Commands & Colors spillene hidtil, kunne jeg ikke lade være med at tænke "hvor simple må de to første spil så ikke have været??! :shock: "

C&C:A er ret simpelt (hvad hedder "simplistic" egentlig på dansk?), og jeg har svært ved at tro at der findes særligt mange skjulte finesser under overfladen. Når det er sagt er det jo et meget sjovt spil, men som et hurtigt "slå terninger i oldtiden" spil, snarere end som et seriøst krigsspil. Det er ikke det næste Hammer eller Twilight Struggle, selv hvis man ser bort fra skala og emne.
What are you, like 80?
Senest købt: Fellowship of the Ring: Trick-Taking Game, Pixies, The Gang, Arcs
User avatar
Frouvne
10.000+ indlæg
10.000+ indlæg
Posts: 15071
Joined: Wed Apr 26, 2006 12:09 pm
Favoritspil: Brass: Lancashire, Twilight Struggle, Gaia Project, Innovation, Dominant Species, Crokinole, Steam, Spirit Island, Amun-Re, TMB
Location: 2900
Has thanked: 636 times
Been thanked: 933 times
Contact:

Post by Frouvne »

Tak for kommentarerne, Jens. Jeg tager dine advarsler til efterretning! :)
frouvne, administrator

Image
User avatar
Tobias
500+ indlæg
500+ indlæg
Posts: 857
Joined: Mon May 01, 2006 7:24 am
Location: Lynge

Post by Tobias »

Vil da lige lægge et par positive ord ind for C&C:Ancient efter Jens anskuelse af spillet.
I bund og grund har Jens ret med hensyn til spillet, når han siger, at det er simpelt og terningbaseret uden de større finesser.
Men netop dets enkelthed er spillets styrke her. Reglerne forenkler de mekanismer, der normalt plejer at være i et krigsspil på en meget elegant måde, der er til at forstå.
Derved kører flowet i spillet hurtigt og et sceneri kan spilles omkring en time.

Jeg har netop prøvet Memoir44 og trods for, at spillet stort set det samme som C&C:A når det drejer sig om reglerne, så er det en helt anden følelse man får med de forskellige spil.
Det er svært at forklare men min følelse er, at Memoir44 mere er et taktisk spil, hvor du handler ud fra fjendens træk og så ellers pløkker løs på hinanden (kun afbrudt af øl, der skylles ned), hvorimod C&C:A virker mere strategisk til trods for, at dine angreb skal planlægges ud fra de trukne kort.

Så selvom det ikke er det bedste spil jeg har, er det uden tvivl det spil, jeg vil komme til at spille mest på grund af spilles hurtighed, enkelthed og replayability. Det er godt som en ”filler”, ”beer & Pretzle” og introduktions spil til krigsspil.
Delling
25+ indlæg
25+ indlæg
Posts: 28
Joined: Tue Nov 28, 2006 12:07 pm

Post by Delling »

Kan vi få nogle flere synpunkter på C&C: Ancients?

Er lidt på udkig efter et krigspil til 2 personer, men det skal ikke være alt for omfattende da jeg gerne skal have kæresten til at spille det også. Vi har kun erfaring med Risk og de gængse spil fra BR og deslige, så det skal helst ikke være alt for strategisk og alt for langt. Begge ting ser Ancients ud til at opfylde.
User avatar
Jens_Hoppe
2500+ indlæg
2500+ indlæg
Posts: 3750
Joined: Mon May 01, 2006 9:11 am
Location: Frederiksberg
Has thanked: 34 times
Been thanked: 94 times

Post by Jens_Hoppe »

Jeg vil sige, at C&C:A opfylder dine kriterier, og kan derfor anbefale det.
What are you, like 80?
Senest købt: Fellowship of the Ring: Trick-Taking Game, Pixies, The Gang, Arcs
Post Reply